Rozmawiali o użytku ekologicznym
W Urzędzie Gminy Pruszcz Gdański odbyło się spotkanie przedstawicieli gminy, Piotra Kamonta z Pomorskiego Stowarzyszenia Wspólna Europa z właścicielami działek położonych przy Martwej Wiśle w Wiślince. Celem spotkania było przedstawienie planu działań gminy, by utworzyć użytek ekologiczny, czyli niewielką formę ochrony przyrody pn. „Podmokła łąka”. Była to także okazja do wysłuchania opinii właścicieli gruntów na ten temat.
Jak mówią specjaliści, teren trzcinowisk i łąk w Wiślince ma wiele walorów przyrodniczych. Może stać się siedliskiem rzadkich i zagrożonych gatunków ptaków m.in.: czajki, brodźca krwawodziobego. Cenne dla tego rejonu są także słonawy, czyli słone łąki.
- W studium miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego teren na którym planowany jest użytek ekologiczny przeznaczony jest pod użytki zielone - szuwary, łąki, zarośla a teren okalający pod turystykę - wyjaśnia Michał Przybylski z Urzędu Gminy. - Uchwalenie takiej formy ochrony przyrody jest więc zgodne z dokumentami planistycznymi. Przepisy określające użytek ekologiczny nie są tak uciążliwe dla mieszkańców jak np. dotyczące rezerwatów, a w głównej mierze chodzi o to, aby teren dalej pełnił funkcje rolnicze i nie został zasypany gruzem czy ziemią i bezpowrotnie utracony dla środowiska.
Następne spotkanie z właścicielami gruntów odbędzie się za dwa tygodnie.