To był dobry rok dla gminy
Rozmowa z Markiem Kowalskim, przewodniczącym Rady Gminy Pruszcz Gdański o mijającym 2011 roku
Jak Pan ocenia ten rok?
Zawsze można powiedzieć, że mogło być lepiej, ale biorąc pod uwagę możliwości finansowe gminy, to był to rok udany. Deficyt udało się zredukować ok. 20 proc., co świadczy o dobrym gospodarowaniu środkami. Zakres inwestycji był imponujący.
Jakie inwestycje zostały zrealizowane?
Z drogowych należy wymienić przebudowę ul. Dworcowej w Straszynie, na którą środki pozyskano z rządowego programu przebudowy lokalnych dróg tzw. schetynówek. Udało się wybudować drogi i chodniki w Juszkowie, ul. Osiedlową i Kwiatową w Bystrej, ścieżkę rekreacyjną w Radunicy, chodnik łączący Radunicę z Rokitnicą, oraz wiele innych inwestycji w miejscowościach naszej gminy. Konsekwentnie znaczne środki przeznaczamy na inwestycje związane z oświatą. W grudniu zostanie uroczyście oddana do użytku Szkoła Podstawowa w Wiślinie. W październiku świętowaliśmy otwarcie jednego z najnowocześniejszych obiektów kulturalnych w powiecie – siedziby Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Cieplewie, gdzie mieści się również biblioteka gminna i Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej. Systematycznie poszerzamy ofertę edukacyjną dla uczniów w formie zajęć pozalekcyjnych, nauki języków, a także dofinansowujemy zajęcia na basenie.
A co z infrastrukturą wodno-kanalizacyjną?
Oddano do użytku kanalizację w Jagatowie o długości ok. 25 km. Może do niej się podłączyć ok. 350 domostw. Pierwsi mieszkańcy już z niej korzystają. Równolegle udało nam się uporządkować gospodarkę ściekami w Żuławie. W trakcie realizacji jest budowa kanalizacji w Żukczynie, która ma być gotowa w lipcu przyszłego roku. Te inwestycje pozwolą, by ok. 85 proc. naszych mieszkańców mogło korzystać ze zbiorowego odbioru ścieków. Gmina inwestuje także w sieć wodociągową. Wybudowano ją pomiędzy Świńczem a Żukczynem, tym samym prawie 100 proc. mieszkańców korzysta z własnych ujęć wody na terenie gminy. Sieci są pospinane zwartym układem i gmina nie ma problemu z dostarczeniem jej w sytuacjach awaryjnych. Obecnie modernizowane jest ujęcie wody w Łęgowie.
Gmina pozyskała znaczne środki z funduszy unijnych…
Tylko w tym roku gmina otrzymała ok. 3 mln. zł z Unii Europejskiej, a także dofinansowania z innych źródeł. Zakres inwestycji był duży, choć oczekiwania mieszkańców rosną. Nasza gmina dynamicznie się rozwija, powstają nowe osiedla, także nakłady na infrastrukturę muszą być znaczne.
Jak się układa współpraca z radnymi?
W tej chwili zatarł się już podział na samorządowców doświadczonych i tych, co są pierwszy raz w radzie. Wszyscy rozumieją i dostrzegają problemy w całej gminie. Jest to potrzebne zwłaszcza teraz, gdy dopinamy budżet na 2012 rok. Chcemy, by rozłożyć środki, by rozwój wszystkich miejscowości był zrównoważony.














